Körfeze İpek Yolu Canlılığı

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Tarih boyunca kurulan medeniyetlerin gözdesi olan İskenderun Körfezi, eski görkemli günlerine yatırım yapıyor.  O dönemlerde sadece tüccarların değil, aynı zamanda, doğudan batıya ve batıdan doğuya bilgelerin, orduların, fikirlerin, dinlerin ve kültürlerin de yolu olan Tarihi Güney İpekyolu Basra ile İskenderun körfezleri arasında tekrar canlandırılacak. Basra ile İskenderun Körfezi arasında ticari ve lojistik bağlarını güçlendirmek isteyen Irak, İskenderun Lİmak’ı merceğine aldı. 

Irak-Basra Ticaret Odası Başkanı Majed Mozan, Limakport İskenderun limanını ziyaret ederek Limanliman sahasında incelemelerde bulundu.

Limakport İskenderun limanı Genel müdürü Gündüz Arısoy, ve Genel müdür yardımcısı Mehmet Ünlü tarafından ağırlanan Irak-Basra Ticaret Odası Başkanı Majed Mozan Liman hakkında brifing alan Mozan yaptığı açıklamada İskenderun limanı ile daha önceden olduğu gibi güçlü ticari ve lojistik faaliyetler yürütmek istediklerini söyledi.

Ticaret savaşı hız kazanıyor

Irak-Basra Ticaret Odası Başkanı Majed Mozan,geçtiğimiz günlerde Hürmüz boğazında İngiltere gemilerine İran’ın müdahalesi ile artan tansiyon’un Basra körfezi deki lojistik faaliyetlerini olumsuz yönde etkilediğini belirterek “Bölgede silahlı bir savaşın olmamasını temenni ediyorum fakat son zamanlarda bölgede tansiyon artıyor ve ticaret savaşı hız kazanıyor bu kapsamda Irak ve Türkiye’nin birlikte hareket etmesi gerektiğine inanıyorum” dedi.

Tarihi Güney İpek yolu Basra ile İskenderun körfezleri arasında tekrar canlanacak

Limakport Genel müdür yardımcısı Mehmet Ünlü, İskenderun körfezi batı denizlerinin son noktası, Basra körfezi ise doğu denizlerinin son noktası bu çerçevede  Basra ve İskenderun körfezlerini birbirine karadan bağlamalıyız dedi ayrıca bölge lojistik ağının ve ticaretin gelişmesi için bu ziyaretin oldukça önemli olduğuna vurgu yaptı , LimakPort İskenderun Limanı ve Basra körfezi deki limanlar arasında deniz ticaretinin gelişmesi için çalıştıklarının altını çizen  Ünlü ” Tarihi İpek yolunu yeniden canlandırmak hedefindeyiz. Basra ve İskenderun körfezleri arasındaki ticareti lojistik ağı ile bir birlerine bağladığımızda Bağdat, Musul, Kerkükve Erbil’ide İskenderun’a getirmiş olacağız. Gemilerin sıraya girdiği bir İskenderun körfezi hayal ediyoruz ve bunu başarmak için tarihi İpek Yolu’nu canlandırmamız lazım. Basra ile İskenderun körfezleri doğu ile batıyı yakınlaştıracaktır” şeklinde konuştu.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.