HATAYLI ÖRNEK ÇİFTÇİ ,GÖNÜLLERİ FETH ETTİ

Yayım tarihi:  /   Yorum yapılmamış

Hataylı örnek çiftçi vatandaşların gönüllerini fethediyor

Hatay’ın Hassa İlçesi Akbez Mahallesinde ikamet eden ve adının açıklanmasını istemeyen çifti,ülkemizde son aylarda tarım sektöründeki sebze fiyatlarında yaşanan fahiş artışa inat, yetiştirdiği sebzeleri bir liradan satıyor.Haftada üç gün, günlük 5’er ton olmak üzere, toplam 15 ton sebzeyi, mahalle muhtarlığı önünde satışa sunan örnek çiftçi icar ettiği(kiraladığı) tarlalarda yetiştirdiği domates, biber, patlıcan, fasulye ve salatalığı sabah erken saatlerinde tarladan toplatarak taze taze aynı gün vatanlarla buluşturuyor.

Sebzelerin çarşıya geldiğini duyan vatandaşlar, kimileri poşetle, kimileri ise çuvallarla aldığı sebzeleri, araçlarına yükleyerek büyük bir sevinçle evlerinin yolunu tutuyorlar.

Hataylı çiftçinin bu örnek davranışı karşısında başta mahalle muhtarı olmak üzere diğer esnaflarda sebzeleri bizzat kendileri satarak, bu çiftçiye yardımcı oluyorlar.

Sebzeleri toplayan işçiler ise ülke ekonomisine katkı sağlamak ve vatandaşlık bilincini geliştirmek amacını taşıyan bu tarım uygulamasında cüz’i bir ücretle çalıştıklarını ifade ettiler.

Ayrıca makinalarda el değmeden suyunu çıkardığı domatesleri, büyük kazanlarda odun ateşinde kaynatarak doğal yollarla domates salçası üretimini de yaparak yine ucuz bir fiyatla halkın beğenisine sunuyor.

Alış veriş yapan vatandaşlar bu uygulamadan memnun olduklarını ifade ederek, diğer çiftçilere de örnek olmasını dile getirdiler.

 

 

 

 

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.