BAŞKAN NEHİR, CEMAL SÜREYA’YI ANDI

Yayım tarihi:  /   Yorum yapılmamış

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, 9 Ocak 1990 tarihinde vefat eden Türk Edebiyatının usta şair ve yazarı Cemal Süreya’yı vefatının 29. Yıldönümünde yayınladığı bir mesaj ile andı.

Başkan Nehir mesajında; “Değerli kalem ustası Cemal Süreya’yı 29. Ölüm yıldönümünde saygı ve rahmetle anıyorum.” İfadelerine yer verdi.

 

Cemal Süreya (Cemalettin Seber), 1931 yılında Tunceli ilinin Pülümür ilçesinde dünyaya geldi. Üniversite mezuniyetinden sonra memuriyet hayatına başladı. Maliye Bakanlığı’nda müfettiş yardımcılığı ve müfettişlik, Darphane müdürlüğü, Kültür Bakanlığı’nda kültür danışma kurulu üyeliği, Orta Doğu İktisat Bankası yönetim kurulu üyeliği ve 25 yıldan fazla Türk Dil Kurulu üyeliği yaptı. 1950 yılında Garip Akımının şiir anlayışına tepki olarak ortaya çıkan 2. Yeni şiirinin öncü şairlerinden biridir. Pazar Postası, Aydınlık, Yeditepe, Oluşum, Politika gibi birçok yayın kuruluşunda şiir ve yazılarını yazdı. Emekliliğinde yayınevlerinde danışmanlık ve ansiklopedilerde redaktörlükle çevirmenlik yaptı. 9 Ocak 1990 tarihinde İstanbul’da ebediyete intikal etti.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.