Arsuzlular Hastane istiyor!

Yayım tarihi:  /   Yorum yapılmamış

Yeni yıla trafik terörüne kurban verdiği 15-16 yaşlarındaki Eren Tultak ve Kamil Ekenel’in acısıyla giren Arsuz’da halk, “Artık canlarımız ölmesin!” deyip sokakta oturma eylemi yaptı.

Arsuz’da lise öğrencilerinin çağrısıyla 7’den 77’ye her yaş grubundan vatandaşın kenetlenerek ‘Daha kaç gencimizi kan kaybından toprağa vereceğiz?’ diye haykırdığı Arsuz Kent Meydanı’ndaki etkinlikte vatandaşlar ayrıca hastanenin biran önce yapılması için imza kampanyası başlattı.

Arsuz’da daha öncede kazayla hayata veda eden Sergen Keskin, Sergen Satar, Mehmet Ali Alkaya’nın da anıldığı anlamlı etkinliğe katılmak üzere yürüyen gençlerin Eren Tultak’ın evinin önünden geçerken yaptığı ‘Arsuz’a hastane istiyoruz’ çağrısı Tultak ailesinin acısını paylaşan vatandaşlardan alkışlarla karşılık buldu.

 “Endişeliyiz”

Arsuz’a da hastane yapılması talebi ile

https://www.change.org   üzerinden de başlatılan imza kampanyasıkısa sürede 1450 imzaya ulaştı.

 ‘Arsuz’a Hastane istiyoruz’ başlığıyla başlatılan imza kampanyasında şu açıklamaya yer verildi: “2018 ve öncesinde hızlı bir müdahalede bulunulamadığı için birçok canımızı kaybettik. En son olarak yılbaşı gecesi aramızdan yitip giden 2 genç arkadaşımız ilçe halkında gelecek adına ciddi endişelere sebep olmuştur. En yakın devlet hastanesi 30-35 km uzaklıktaki İskenderun ilçesinde bulunmaktadır ve hızlı müdahale gereken olaylar bu sebepten ötürü ölümle sonuçlanmaktadır.  İlçemizde devlet hastanesinin eksikliğini ciddi şekilde hissetmekteyiz. Bu konuda başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere gerekli mercileri sorumluluk almaya ve Arsuz’a bir devlet hastanesi kazandırmaya davet ediyoruz.”

Liseli gençlerin organize ettiği eyleme Arsuz Belediye Başkan Vekili Sezer AYDEMİR, CHP Hatay Millet vekili Aday Adayı Riyat Kırmızıoğlu, Arsuz Belediye Başkan Aday Adayı Hakan Mazman, Arsuz Belediye Başkan Yardımcısı Sedat Deveci, Arsuz Zabıta Müdürü Sinan ALTAN, Belediye Meclis Üyeleri, Arsuz Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Hasan ARSLAN, Atatürkçü Düşünce Derneği Arsuz Şube Başkanı Sinan Tutar, CHP Kadın Kolları Başkanı Sibel USLU, CHP Arsuz İlçe Yöneticisi Eşref KARAYÜN ile çok sayıda veli ve Dduyarlı Arsuz halkı Katıldı.

Öte yandan geçen yılın başlarında;  Arsuz İlçesi Arpaçiftlik Mahallesi 275 ve 276 numaralı parsellerde, hastane yapılması amaçlı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı değişikliği ile ilgili madde büyükşehir meclisinde onaylanmıştı.

Meclis gündemine gelen komisyon raporunda hastane yapılacak olan parsellerin uygunluğu konusunda,

“Arpaçiftlik Mahallesi 275 ve 276 numaralı parsellerde, hastane yapılmak üzere sağlık tesisi amaçlı hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı 3194 sayılı İmar Kanunun ilgili yönetmelikleri şehircilik ve planlama ilkelerine ve Hatay ili 1/25000 ölçekli çevre düzeni planı ve plan hükümlerine aykırı herhangi bir husus teşkil edilmediğinden Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararlarına esas olmak üzere 5216 sayılı kanunun 7. maddesinin c fıkrası kapsamında uygun olduğuna karar verilmiştir” denilmişti.

O dönemde; Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, konuyla ilgili ”Nüfus yoğunluğu bakımından ilçemize bir hastanenin şart olduğunu her zaman dile getiriyoruz. Vatandaşlarımızın sağlık ararken de sağlık hizmetlerinden de zamanında ve ileri teknoloji imkanlarından faydalanabilmeleri için belediye olarak çalışmalarımızı yürütüyoruz. Arsa sorunu tamamlandıktan sonra bundan sonra hükümetin ve ilgili bakanlığın desteği ile ilçemiz hastanesine en kısa sürede kavuşacağına inancım tamdır.” Diyerek medyada kamuoyuna seslenmişti.

 

 

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.