Başkan Toksoy: İlk Kurşun Ruhu tazeliğini koruyor

Yayım tarihi:  /   Yorum yapılmamış

Başkan Toksoy, “İlk Kurşun Ruhu Büyük Türk Milletinin Ve Yiğit Dörtyol’un öz benliğinde tazeliğini Koruyor” dedi.

Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy Milli Mücadele’de İlk Kurşun’un atılışının 100. yılı münasebetiyle yayınladığı mesajında; “Milli Mücadelede İLK KURŞUN’un atıldığı 19 Aralık 1918 tarihinin, 100. şeref yılını kutladıklarını ifade etti

Başkan Yaşar Toksoy açıklamamsının devamında; 19 Aralık 1918 sadece Türk milletinin değil, tüm dünyanın tanık olduğu kutlu ve haklı bir zaferin başlangıç tarihidir. Bundan tam da bir asır evvel; ilk kıvılcımı Dörtyol’dan ateşlenen mukaddes gaye tüm Anadolu’ya inanç meşalesi olmuş, bağımsızlık ve vatan müdafaası uğruna nice atalarımız canlarını Allah’a emanet ederek düşman işgaline karşı duruşun, inanç ve zaferin temsili olmuşlardır.

2018 yılı Kara Mehmet Çavuş ve Kahraman silah arkadaşları ile başlatılan kutlu mücadelenin ve haklı zaferin 100. yılına tanık olmak şerefini ve gururunu yaşıyoruz.Tarihte hiçbir vakit düşman işgaline müsaade edilmemiş olan Anadolu’nun biricik Türkmen kahraman ilçesi Dörtyol’umuz şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada vatan toprağını namus bilip koruyacaktır!

Biz Dörtyol Belediyesi olarak bu kutlu ve haklı zaferimizin 100. yılına yaraşır şekilde kahraman ulu şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnet ile anma hazırlığı içerisindeyiz. Kutlu ve şanlı zaferimizin 100. Yılına yaraşır şekilde Dörtyol da atılan ilk kurşunun sesleri tüm ilçemizde yâd edilecek duyulacaktır.

Mustafa Kemal Paşa’nın en sadık dostları yiğit Dörtyollu hemşerilerimiz ile bağımsızlık mücadelesinin 100.  Yılında büyük coşku ve ilham ile buluşacağız.

Kara Mehmet Çavuş’un 19 Aralık 1918 de Fransızlara attığı ilk kurşun ile başlatılan bağımsızlık ve şeref mücadelesi Anadolu’nun her köşesine dalga dalga yayılmış ve kahramanlar yurdu yaşatmak adına ruhlarını yüce milletimize adamışlardır…

Uzun yıllar tarihsel bir yanılgı ile şerefli gazeteci Hasan Tahsin’in 15 Mayıs 1919 da gösterdiği kahramanlık mücadelesi ile attığı İlk kurşun Yunanın denize döküldüğü güzel İzmir’in bir gelinciğe dönüştüğü tarihtir.

Kara Mehmet Çavuş, Hasan Tahsin gibi nice ulu kahramanlarımız memleketin her bir yanından gövdelerini ve yüreklerini siper etmiş bu kutlu kazanışa liderlik etmiştir.  Başta Mustafa Kemal paşa olmak üzere nice isimsiz şehit ve gazilerimizin yerleri ışık mevkileri yücelerde olsun.

Dörtyol Belediyesi olarak bizler de omuzlarımızdaki bu ağırlığın farkında olup Dörtyol ve siz değerli hemşerilerimiz için çalışmaya, mücadeleye her gün ilk günün şevkiyle yeniden başlıyoruz.

Milli Mücadele’de İlk Kurşun’un atılışının 100. Yıldönümünde başta Büyük Önder Atatürk olmak üzere sizleri; Kara Mehmet Çavuşları, Hacı Emin Hocaları, Kara Hasan Paşaları, Köse Hasan, Köse Mehmetleri, Mustafa, Mehmet ve Yusuf Ağaları ve Kuvva-ı Milliyenin tüm sayısız neferlerini minnet ve şükranla anıyorum.

 

Sizler Cennet Mekânlarınızda rahat uyuyun. Büyük Türk Milleti ve Dörtyol halkı adına söz veriyorum ki bizlere emanet ettiğiniz vatan toprakları sizlerden aldığımız ilhamla sonsuza dek var olacaktır.

Ruhlarınız şad, mekânlarınız cennet olsun.

Ne Mutlu Türk’üm Diyene!” dedi.

 

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.