Meclis Gündeminde Gündem Dışı konuşuldu…

Yayım tarihi:  /   Yorum yapılmamış

CHP Grup Başkan Sözcüsü Gazanfer Dik, MHP Grup Sözcüsü Emir Selim Yazar ve Adalet ve Kalkınma Partisi Meclis Grup Sözcüsü Abit Erol, 3 Aralık Engelller Günü, 4 Aralık Madenciler Günü ve 5 Aralık Kadına Seçme ve Seçilme Hakkının verilmesi ile ilgili önemli günlere dikkat çeken birer konuşma yaptılar. 

Sahilde yapılan Engelli sosyal tesise işaret eden konuşmasında Emir Selim Yazar, iki aşkın geçen süre içerisinde İskenderun Belediyesinin çalışma yapmadığına işaret etti. Vatandaaşlar ve engellilerin bu konu ile ilgili bir açıklama beklediğini dile getiren Yazar, Kirmit Petrolun arkasında açılması gereken bir yol olduğunu anımsatarak Başkandan açıklama yapmasını istedi. Yazar, Karayolları park alanı ve HBB’nin trafik akışı ve semt pazarlarlarının denetinmi ile ilgili açıklamalarına ilişkin de görüş istedi.

“Seçme ve seçilme ile kadın eşit statü kazandı”

Adalet ve Kalkınma Partisi Meclis Grup Sözcüsü Abit Erol‘da söz alarak Engelliler ile ilgili çalışmalara dikkat çekerek engellilere yapılacak hizmetlerin Belediyelerin görevi olduğunu belirtti. Engellilerin ihtiyaçlarına cevap verememe gibi bir duruma dikkat çekti. Erol konuşmasının devamında, bu alanda çalışmaların yapılması temennisinde bulundu. Madenciler günü ve Kadınların insan olarak görülmediği zamanların cehalet dönemi olduğunu belirterek  günümüzde cehaletin halen giderildiğini sylemenin mümkün olmadığına dikkat çekti. Erol, Atatürk’ün girişimiyle kadınlara verilen seçme ve seçilme hakkının verilmesinden dolayı minnettarlığını dile getirdi.

“Çağdaş bir dünya için Demokrasinin önündeki engellerin kaldırılması gerekli”

Erol’un ardından söz alan CHP Grup Başkan Sözcüsü Gazanfer Dik, merkezi hükümet,  yerel yönetimlerin onların hayatlarını kolaylaştirmek için yapılması gereken ne varsa yapılması gerektiğini, devler ve belediyelerin güç birliği yapması gerektiğini dile getirdi. Dik, “Demokrasiişleyişinde karşılaştığımız engelleri özgür düşüncenin önünde olan engelleri ve insan olmaktan gelen her türlü çabanın önündeki tüm engellerin kaldırılması için de bir dilekte bulunuyoruz. Ülkemizde gerçek manada her alanda bir engelle karşılaşmaktayız. Demokratik bir işleyişin en temel unsuru olan, düşünce önündeki engellerin kaldırılması için çağdaş bir dünyaya uyum göstermemiz için büyük bir çaba göstermek zorundayız” dedi. madencilik sektöründeki kazaların da önlemini almasını diledi. 5 Aralık tarininin önemine dikkat çeken Dik, kadına yönelik şidetin de oratan kalkması kadına duyarlı bir tutum içinde olunumasını çabası içinde olmak gerektiğine işaret etti.

Grup sözcülerinin ardından söz alan Belediye Başkanı Seyfi Dingil, engelliller gününü kutlayarak engelliler  ile ilgili çalışmalalrın yapıldığını belirterek insanların zihinlerindeki engele dikkat çekti. “Engelli Derneği kuracaktık. Kuramadık. Futbol ya da baskete verilen değil tüm engellileri kapsayacak bir çalışma içinde olmak gibi bir çabamız vardı. Kentimizdeki engelli derneklerinin kullanabileceği ortak bir alan yapma düşüncemiz var.. Kirmit Petol’ün arkasındaki yollar ile ilgili çalışma yapılıyor. Karayolları ile ilgili çalışmalar hızla ilerliyor. Yüzde 40’ı bitmiş durumda.” dedi ve çalışmalalrın belirtilen sür içerisinde tamamlanacağı bekleniyor.

İskenderun Belediye Meclisi gündeminde bulunan konuları görüşmek üzere Belediye Meclis Salonunda toplanan üyeler, Gündem dışı konuşmaların ardından Meclis gündemindeki maddeleri İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, başkanlığında  görüştü.

Gündem’de bulunan     

  • Şevre Mıntıkası 1050 nolu ada mevcut imar planında ayrık nizam 5 kat yapılaşma koşullarında konut alanı olarak planlı olup, söz konusu 1050 nolu ada da bulunan parsellerin birçoğunun cephelerinin planlı alanlar imar yönetmeliğinde belirtilen cephe şartlarına uymaması nedeniyle tek başına imar alamamalarından dolayı Şevre Mıntıkası 1050 nolu adaya yönelik çizilen 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği ile ilgili İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi, oy birliği ile kabul edildi.
  • Mıntıka 299 nolu parselin Hatay İdare Mahkemesinin 31.12.2014 Tarih ve 2013/2346E., 2014/1926K. Sayılı kararı ile imar planı iptal edildiğinden söz konusu parsel plansız alan olarak kalmış olup, 2. Mıntıka 299 nolu parsel bitişik nizam 6 kat yapılaşma koşullarında ticaret alanı olarak planlanmasına ilişkin 2. Mıntıka 299 nolu parsele yönelik hazırlanan 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı ile ilgili İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi,oy birliği ile kabul edildi.
  • Frenkçiftliği Mıntıkası  2522 ada 1nolu parsel, 2523 ada 7 nolu parsel ile 2481 ada 6 nolu parselin bir kısmı Hatay İdare Mahkemesinin 11.02.2015 ve 2013/2104 E., 2015/366 K. sayılı kararı ile imar planı iptal edildiğinden plansız kalmakta olup 2481 ada 4 ve 5 nolu parseller ile 2481 ada 6 nolu parselin bir kısmı Üniversite alanı, park alanı, imar yolu olarak planlandığından Frenkçiftliği  Mıntıkası  2522 ada 1 nolu parsel, 2523 ada 7 nolu parsel ile 2481 ada 4, 5 ve 6 nolu parsellere  ilişkin hazırlanan 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı ile ilgili İmar ve Şehircilik  Müdürlüğü teklifi,oy birliği ile kabul edildi.
  • İskenderun Teknik Üniversitesi dolayısıyla hissedarı olduğumuz M.K.Ü-TEKNOKENT A.Ş.’nin ortaklığından çıkılması, 2014 yılında yatırılmış olan hisse payının M.K.Ü-TEKNOKENT A.Ş.’den iade alınması ve İskenderun Teknik Üniversitesinin ilerde kuracağı TEKNOKENT gibi Anonim Şirketinden hisse alınması ile ilgili Özel Kalem Müdürlüğü teklifi,oy çokluğu ile kabul edildi.
  • 10.2018 Tarih ve 59 sayılı meclis kararı ile 2019 yılında alınacak olan ücretler tarifesi belirlenmiş olup, söz konusu kararda “Madde 8- İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Gelirleri” başlığı altında 3. sıra nolu bendinde sehven “Meclisce mevzi imar planlarında onay harcı olarak” şeklinde karar alınmış olduğundan, “Madde 8- İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Gelirleri” 3. sıra nolu bendinin “Meclisce onaylanan imar planı ve imar planı değişikliklerinden onay harcı olarak” şeklinde değiştirilmesi ile ilgili Mali Hizmetler Müdürlüğü teklifi,oy birliği ile plan ve bütçe komisyonuna sevk edildi.
  • 2018 yılı içerisinde 1 adet Mühendis kadrosunda Sözleşmeli Personel çalıştırılması ve ücreti olan 2.280,00.-TL’nin ödenmesi ile ilgili İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü teklifi, oy çokluğu ile kabul edildi.
  • İskenderun Belediye Meclisinin 04.04.2016 tarih ve 30 sayılı meclis kararıyla kabul edilen İskenderun Belediyesi Taşınmazlarının İdaresi Hakkındaki Yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair Yönetmelik ile ilgili gerekli kararın alınması hususundaki Emlak İstimlak Müdürlüğü teklifi,oy çokluğu ile kabul edildi.
Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.