CHP’nin HBB Adayı Lütfü Savaş

Yayım tarihi:  /   Yorum yapılmamış

CHP belediye başkan adayları 2019, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 31 Mart 2019’da yapılacak belediye seçimleri için belediye başkanı adaylarınını açıkladı. Parti Meclisi’nin sona ermesiyle genel merkezde açıklama yapan CHP yönetimi, Mart 2019’daki yerel seçimlerdeki adayı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı mevcut Başkan Lütfü Savaş oldu.

CHP’nin 2019 yerel seçimlerinde Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak açıkladığı Lütfü Savaş, kamuoyunun da internet üzerinden araştırdığı isim olduğu belirtiliyor.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Lütfü Savaş kimdir? 

CHP Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Doç. Dr. Lütfü Savaş, çiftçi bir ailenin çocuğu olarak 1965 yılında Hatay’ın Yayladağı ilçesi Dağdüzü Köyü’nde doğdu.

İlk, orta ve lise öğrenimini Antakya’da tamamlamıştır. Antakya’da değişik zanaat dallarında çıraklık yaptı.

1984 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girmiş, 1990 yılında mezun olmuştur. 1990-1996 yılları arasında Kayseri’nin Develi ve Balıkesir’in Burhaniye ilçelerinde TC Adalet Bakanlığı’na bağlı kurumlarda pratisyen hekim olarak görev yaptı.

1996 yılında İstanbul Okmeydanı Sosyal Sigortalar Eğitim Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü’nde uzmanlık eğitimine başlamış, 2000 yılında uzmanlığını almıştır. Aynı yıl Başkent Üniversitesi Adana Eğitim Araştırma Hastanesi’ne öğretim üyesi olarak girmiş, hastanenin mikrobiyoloji laboratuvarının kurulumunda önemli görevler üstlendi.

2002 yılında memleketi olan Hatay’a Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin kuruluşunda görev almak üzere geri döndü.

Burada kurucu başhekim yardımcısı olarak çalışmıştır. Akademik ve idari alanlarda deneyimi bulunan Lütfü Savaş 2007 yılında doçentlik ünvanını almıştır.

Doç. Dr. Lütfü Savaş  29 Mart 2009 yerel seçiminde Antakya Belediye Başkanlığı’na aday olmuş ve belediye başkanı seçildi.

30 Mart 2014’de yeni kurulacak Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yeniden aday olmuş, ikinci kez Belediye Başkanı seçilmiştir.

Evli ve iki çocuk babası olan Başkan Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın eşi de kendisi gibi Prof. Dr. Nazan Savaş,  Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’nda öğretim üyesidir.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.