Hatay Deniz Otobüs Taşımacılığı HADO tartışıldı

Yayım tarihi:  /   Yorum yapılmamış

Son günlerin tarışmalı konusu Hatay Deniz Otobüs Taşımacılığı HADO, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasında tartışmaya açıldı. İskenderun Belediyesinin öncülüğünde İTSO’da düzenlenen HADO bilgilendirme ve değerlendirme toplantısında İskenderun’lular HADO Projesine sahip çıktı.

Sivil Toplum Kuruluşlerı, muhtarlar, siyasiler, meclis üyeleri, sendika temsilcileri ve konuya duyarlı halkın katılımı ile gerçekleşen toplantı zaman zaman ateşli tartışmalara da sahne oldu.

Toplantıya AK Parti İl Başkanı İbrahim Güler, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, HBB Genel Sekreteri Mehmet Maden, İTSO Başkanı Levent Yılmaz, DTO Başkanvekili Atilla Demirkent, CHP ilçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, MHP İlçe Başkanı Turan Bozkurt, AK Parti yönetimi, Belediye meclis üyeleri, odalar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, itso yönetimi, dernekler, muhtarlar ve çok sayıda davetli katıldı.

Toplantıya katılan taraflar, söz aldıklarında HADO’dan yana olduklarını dile getirdi. İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, HBB Genel Sekreteri Mehmet Maden’in yönetiminde gerçekleşen toplantıda konuşan AK Parti İl Başkanı İbrahim Güler, projeye karşı olmadıklarını belirterek İskelenin “LİMAK’ta bir buçuk yıl boyunca kullanılmayacak olan tersaneyi ıslah edelim. Deniz otobüsü için eksiklikleri hazırlansın.  Bu arada Anıt arkasındaki iskelenin T’sini feribot seferleri için kullanıma açalım.” dedi.

Kamuoyu tarafından gündeme getirilen ve tartışılan Eski Nato iskelesinin HADO’nun yanaşmasının imkansızlığı, alay ve üst yapı eksikliği dile getirildi. İskele ya da Balıkçı Barınağının kullanılması durumunda dalgakıranın olmamasının sorun yaratacağı ifade edildi.

Başkanı Seyfi Dingil, gündemde bulunan HADO konusunda çözümden yana olduklarını belirtti. Düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil,”Hepimizin amacı halka hizmet etmektir. Hatay’daki birlik ve beraberlik ortamını koruyarak Hatay’ı hak ettiği yere getirmek için çalışmaktayız. Günlerdir HADO projesi ile ilgili konuşuluyor. Bilgi kirliliği de var. Gerek sosyal medyada gerek bazı basında “İskenderun’da HADO’yu Seyfi Dingil engelliyor” şeklinde gerçek dışı bazı yorumlar yapılıyor. Bu toplantıyı düzenlememizdeki amaç bu sorunu ortak akıl çerçevesinde çözmektir. Bu iskele İskenderun halkının malıdır. Burayı halkımız kullanıyor. Çeşitli etkinlikler yapılıyor. Burası İskenderun halkının denizle buluşma noktasıdır ”dedi.

İSKELENİN T KISMINI GEÇİCİ OLARAK VERELİM

Sorunların ancak ortak akıl ile çözülebileceğini belirten Başkan Seyfi Dingil,”biz İskelenin uç kısmını yani T kısmını geçici olarak HBB’ye yeni yer yeni iskele yapılıncaya kadar verelim. Bize örneğin “1 seneye kadar yeni iskeleyi yapacağız” deyin Sağlam bir proje ile gelin iskelenin bu kısmını verelim. Ama sonsuza kadar vermemiz mümkün değil. Olmasa vekillerimiz ile toplantı yapalım, birlikte çalışalım. HADO’ da bizim. Bugüne kadar hep üzerimize gelindi. Bu milletin parası. İlerleyen günlerde bir toplantı yapalım. Bu sorunu çözelim. Tüm bu sorunları çözmek için bu toplantıyı tertip ettik. Katılımcılara çok teşekkür ediyoruz. İyi niyetle bu sorunu çözelim” şeklinde konuştu.

 

“Nihat Özdemir İstanbul´da biz burada…”

HADO’nun gündeme gelmesiyle birlikte yaklaşık iki aydır STK’larla yakın diyaloglarını dürdüren İTSO adına söz alan Başkan Levent Hakkı Yılmaz, uzlaşı içerisinde HADO’nun çözüme kavuşmasını istediklerini ifade ederek, HBB Başkanı Savaş´ın da tersane yerinden seferlerin başlatılmasına olumlu yaklaştığını, gereken çalışmanın da yapılacağını ifade ettiğini belirtti.

İTSO Başkanı Yılmaz, İskenderun Belediyesi, HBB Başkanı Lütfü Savaş ve Limakport yetkilileriyle görüşme yürütüldüğünü belirterek balıkçı barınağının da alternatif olabileceğini, teknik sorunlarına işaret ederek sorunun iskelede kitlendiğini kaydetti. Yılmaz, “Üç gün arayla oldu bu iş. Herkes problemi çözmek için biraraya gelmişken, buradan bir çözümle gitmek gerekir. Eğer Limak konusuyla ilgili üzerine gideceksek parti başkanları burada, belediye başkanları burada. Eğer biz milletvekilleriyle çözemezseniz bundan sonra Limak´la ilgili herkesin ne yapması gerekiyorsa biz de o şekilde bakalım. Orası atıl şekilde duruyor. Biz oda olarak bin an evvel buna çözüm üretilsin istiyoruz. Bir yerden başlamak lazım. Nihat Özdemir´ın limanı orada, boşu boşuna atıl duracaksa, burayı vermiyorum demesin. Nihat Özdemir İstanbul´da, burada ise biz yaşıyoruz. Bir an önce çözülmesini istiyoruz.” diye konuştu.

HADO HATAY’IN PROJESİDİR

Daha sonra konuşan HBB Genel Sekreteri Mehmet Maden ise toplantının düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek HADO projesi ile ilgili teknik ve genel bilgiler verdi. Maden toplantının sorunun çözülmesi anlamında önemli olduğunu ifade etti.

SORUNUN ÇÖZÜLMESİNİ İSTİYORUZ

Daha sonra konuşma yapan katılımcılar ise toplantının son derece önemli olduğuna dikkat çekerek tarafların bir an önce bir araya gelip yaşanan soruna çözüm bulunulması konusunda görüş beyan ettiler.

MİLLETVEKİLERİ İLE TOPLANTI YAPILACAK

Toplantı sonrasında ise bölge milletvekillerinde katılımı ile sorunun çözümünü için bir toplantı düzenlenmesine karar verildi.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.