Tabipler, veterinerler ve çevrecilerden “Angus toplantısı”: ‘Anguslar Nefes Aldırmıy

Yayım tarihi:  /   Yorum yapılmamış

Hatay Tabip Odası, Hatay Veteriner Hekimler Odası ve İskenderun Çevre Koruma Derneği İskenderun Şubesi, yaptıkları ortak açıklamada; İskenderun’u etkisi altına alan hayvan kokusu dolayısıyla “İskenderun’da anguslardan dolayı nefes alamıyoruz” dediler.

“Canlı hayvan ithalatının İskenderun’da yarattığı olumsuz etkiler var”
Gündem konusu Çevre Koruma Derneği İskenderun şube başkanı Nermin Yıldırım Kara tarafından okundu ve konunun sonuna kadar takipçisi olacaklarını dile getirdi.

Daha önce kurulan komitede halk sağlığını gözetmek amacıyla çalışmalara başlayan, yeni oluşumda da yer alan Çevre Koruma Derneği İskenderun Şube Başkanı Nermin Yıldırım Kara’nın okuduğu bildiride devam eden canlı hayvan ithalatının İskenderun’da yarattığı olumsuz etkilere dikkat çekildi.

“Çevre ve insan sağlığını koruyan tedbirlerin alınmalı”
Canlı hayvan ithalatının devam etmesi halinde mutlaka çevre ve insan sağlığını koruyan tedbirlerin alınması gerektiğini söyleyen İÇKD Başkanı Nermin Yıldırım Kara, “Canlı hayvanları taşıyan gemilerden tahliye işlemleri sırasında kent merkezinde ve limana yakın mahallelerde insanların genzini yakan, nefes almayı engelleyen yoğunlukta ağır koku yayılmaktadır. Bundan daha da önemlisi yaşadığımız coğrafyada olmayan farklı sinek türleri hayvanlarla birlikte gelmekte ve gemilerin şehrimize geldiği dönemde yoğun sinek şikâyetleri de artmaktadır. Sineklerin birçok hastalığın taşıyıcısı olduğu düşünüldüğünde daha önce ülkemizde hiç karşılaşılmayan hastalıkların ortaya çıkması söz konusudur. Her ne kadar ilgili bakanlıklar özellikle şarbon hususunda şu an artan bir risk bulunmadığını ifade etseler de, ilerleyen dönemlerde bu tür hastalıklarla karşılaşılmayacağının garantisi yoktur. Canlı hayvan ithalatına İlişkin Yönetmelik Hükümleri gereği, özellikle dezenfektasyon, kontrol ve muayene işlemlerinin yapılması sağlık açısından son derece önemli ve hayatidir. Anayasanın 56. maddesi ‘Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir’ der. Gerçekleştirilen canlı hayvan ithalatlarının ülkemiz hayvancılığına yaratacağı olumsuz etki açıktır. Esas olan son yıllarda yıkıma uğratılan tarım ve hayvancılık politikalarının tekrar düzenlenmesi, damızlık ve hayvan üretiminin yeniden destek ve teşvik edilerek yerli üretime geçilmesidir. Ancak kısa vadede canlı hayvan ithalatı devam edecek ise çevre ve insan sağlığını koruyan tedbirler mutlaka alınmalıdır” dedi.

Konuyla ilgili Valilik Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne yolladıkları yazıya gelen cevabı da kamuoyu ile paylaşan Kara, ‘Tarafımıza iletilen cevapta ‘Gelen şikâyetler üzerine yerleşim yerlerinden uzakta, alternatif limanlarda gemilerin tahliyesinin yapılması konusunda bakanlığımıza görüş yazısı yazılmıştır’ şeklindeki ifadeyi paylaştı.

Başkan Kara açıklamasında; “Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme bakanlığı, Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürlüğünün tebliği ile İskenderun Liman sahası genişletilmiştir. Dolayısıyla söz konusu sevkiyatların meskûn mahal ve yerleşim alanlarının uzağındaki limanlardan yapılması çevre ve insan sağlığı açısından yararlı olacaktır. Siyasi iradeden beklentimiz bir an önce ülkemizde hayvancılığın geliştirilmesi ve tekrar kendi ihtiyacımızı karşılayacak düzeye gelebilecek politikalar oluşturması ile birlikte kısa vadede canlı hayvan sevkiyatlarının kent merkezinden uzak limanlardan yapılması, hayvanların sıkı veteriner kontrolünden geçmeleri, dezenfeksiyon işlemlerinin yapılması, karantina sürelerine dikkat edilmesidir. Asıl olan toplumun sağlıklı yaşam hakkıdır” dedi.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.