Korkmaz’ın Ödüllü Haberi “Medyada mülteci kadınlar ve hak odaklı habercilik atölyesi”ne konu oldu

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin  düzenlediği haber yarışmasında “en iyi haber ödülüne” layık görülen ve Ekogündem Gazetesinde Aralık 2013’de kaleme alınan “Madalyonun öteki yüzü… Savaş Önce Kadınları ve çocukları vuruyor” başlığı ile Ekogündem Gazetesinde yayaınlanan haber, UN WOMEN ve Kadın Çalışmaları Derneğinin 14-15 Eylül 2018’de Antakya’da düzenlediği  “Medyada mülteci kadınlar ve hak odaklı habercilik atölyesi” nde sunuma konu oldu.

UN WOMEN ve Kadın Çalışmaları Derneğinin 14-15 Eylül 2018’de Antakya’da düzenlediği  “Mülteci kadınlar ve hak odaklı habercilik atölyesi”nde hak odaklı haberciliğin genel geçer habercilikten farklı olduğu vurgulanarak “Medya, tarafsız, objektif ve nesnel olmalı. Taraf olmak kaçınılmazsa, ´kimden yana taraf olacağız´ sorusunu kendine sormalı” şeklinde olması” gerektiği vurgulandı.

Mülteci Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Medya Dilini Ve Zihniyetleri Değiştirebilmek,  Medyada Mülteci Kadınlar:  Hak Odaklı Habercilik Atölyesi” nde konuşan İletişim uzmanı Ceren Erol, “Madalyonun öteki yüzü… Savaş Önce Kadıları ve çocukları vuruyor” başlığı ile kaleme alınan söz konusu haberi Hak odaklı haberciliğe örnek göstererek, haberi hazırlanmasındaki yaşanan süreci ve yansımaları ile ilgili değerlendirmeyi yapmak üzere Gazeteci Serpil Korkmaz’a söz verdi.

Serpil Korkmaz, haberin gelişimi ile ilgili yaşananları ve gelinen süreçte haberinin yankılarını söyle anlattı. Haberi yaparken konunun öneminin farkında olduğunu, sınır ötesi bir sorunu kaleme aldığını haber içeriğinde mahalle muhtarlarından, sivil toplum kuruluşlarına, TBMM’de verilen önergeden sokaktaki insanın görüşlerine kadar geniş yelpazede ele alındığını ifade ederken “bu haberin konusu çok önemli mültecilik, göz, sığınmacı gibi kavramlarının yeryüzünde savaşlar olduğu sürece insanlığın gündeminde olacaktır” dedi.

Çalıştayda konuşan İletişim uzmanı Dr. Pınar Yıldız, ,ise medyanın dilinin, toplumu dönüştürdüğüne dikkat çekerek, STK’lar ve gazetecileri buluşturan atölye çalışmalarından olumlu izlenimler edindiğini belirtti.

 

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.