Belen’den Bakü’ye Kardeşlik Köprüsü

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Belen Belediyesi tarafından açılışı gerçekleştiren Azerbaycan Caddesi ve Dağlık-Karabağ Parkı, Azeri Milletvekili Ganire PAŞAYEVA ‘nın katılımıyla gerçekleşti. Belen’in Fatih mahallesinde açılışı yapılan Azerbaycan Caddesi ve Dağlık-Karabağ Parkının açılış töreni büyük ilgi gördü.

Belen Belediye Başkanı Adnan VURUCU, Azerbaycan Milletvekili Ganire PAŞAYEVA, 22. Dönem Hatay Milletvekili Mehmet SOYDAN, AK Parti Belen İlçe Teşkilat Başkanı Abdullah ÖNDER, AK Parti Belen Kadın Kolları Başkanı Meltem Çelik ve Belediye Başkanı Adnan VURUCU’nun eşi Yüksel VURUCU ile Başkan Yardımcıları, Meclis Üyeleri, çeşitli dernek üyeleri ile çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleşti. Her iki ülkenin milli marşlarının okunması ve Kur’an tilaveti ile başlanan açılış töreni Başkan VURUCU ve Azeri milletvekilinin konuşmasıyla başladı. Açılış konuşmasını yapan Başkan Adnan VURUCU konuşmasında şu ifadelere yer verdi.

Başkan VURUCU; “Belen’e kazandırmaktan büyük onur ve gurur duyduğumuz, kandaş ülkemiz Azerbaycan’ın dirençli bölgesi Dağlık- Karabağ’ın adını verdiğimiz parkımızın ve Azerbaycan caddemizin açılışına hepiniz hoş geldiniz.

Dağlık-Karabağ bölgesi Azerbaycan için her zaman önemini koruyan bir bölge olmuştur.Hala tam anlamıyla çözüme kavuşmamış bu hassas konuda, kardeş ülkemizin tarihinde yüzlerce insanın ölümüne sebep olan ve böylesine derin bir yara açmış elim olaylardan büyük üzüntü duyarken, yıllar önce Hatay’ın Anavatana katılması için  savaş vermiş aziz milletimiz gibi Dağlık-Karabağ için savaş vermiş ve veriyor olan Azerbaycan’ın da haklı davasında sonuna kadar yanlarında olduğumuzu bilmelerini isterim. Aynı zamanda Bakü’nün Ermeni ve Bolşevik çetelerinin elinden kurtuluşunun 100. Yılında kahraman komutan Nuri Paşa’yı ve onunla birlikte yüzlerce insan için savaşıp mücadele eden Kahraman İslam ordusunun cesur şehitlerini minnetle anıyor ve Rabbimden rahmet diliyorum.

Bugün burada toplanmamıza vesile olan Dağlık-Karabağ Parkı ve Azerbaycan Caddesinin açılış töreninde Türk ve Azerbaycan kardeşliğinin bir kez daha pekişmiş olmasını temenni eder, Azeri kardeşlerimizin her zaman yanında olduğumuzu ve onlarında desteğini ülke olarak hep arkamızda hissettiğimizi belirtmek isterim. Aynı zamanda Belen’imizin yeni gözdesi olacak olan, çevre sakinlerinin uğrak noktası olmasını umduğumuz parkımızın yapımında büyük emek ve özveri gösteren tüm personel arkadaşlarıma teşekkür eder, hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim diyerek, dünyaca ünlü Azerbaycan Türkü Bahtiyar Vahapzade’nin Azerbaycan Türkiye Şiirini okuyarak”, katılımcılara teşekkürlerini iletti.

Ardından Azerbaycan Milletvekili Ganire PAŞAYEVA’da yaptığı açılış konuşmasında şu ifadelere yer verdi.

“Daha öncesinde Belen’ e geldiğini ve başkan Vurucu^dan bir Dağlık-Karabağ Parkı istediğini dile getiren Paşeyeva, oda bizleri kırmadı ve verdiği sözü tutarak, bugün bu anlamlı parkın açılışını gerçekleştiriyoruz. İfadelerini kullandı.

Konuşmasının devamında çok mutlu olduğunu ve gelecek kuşaktaki çocuklar bu parka geldiğinde Dağlık- Karabağ neresidir sorusunu soracaklarını ve dedelerimizin, atalarımızın neler yaptığını öğrenip bilmek isteyecek olmalarıdır.

Kafkas İslam Ordusu’nun teşkili ve Bakü’nün kurtuluşunun 100. yıl dönümünü kutlayan Paşayeva; Birlikte çalışarak zafere ulaşacaklarını dile getirirken “Nuri Paşa’nın başkanlığında Kafkas İslam Ordusu Azerbaycan Cumhuriyeti kuruluşlarının davetiyle geldiler. Birlik ve beraberlik içerisinde o soykırımlar durduruldu. Bakü işgalden kurtarıldı ve Azerbaycan Cumhuriyeti’nin payitahtı Bakü oldu. Bu yolda birçok şehitlerimiz oldu.” diye konuştu.

“Dağlık Karabağ sadece Azerbaycan’ın değil Azerbaycan kadar Türkiye’nin de meselesidir. Biz bu meselede her zaman topraklarımızın işgalden azat olunmasında da birlik ve beraberlik içinde çalışıyoruz.” diyen Paşayeva, şunları kaydetti:

“Vatan coğrafyamızın her tarafından Hatay’dan, Edirne’ye, Kars’tan, İstanbul’a kadar dedelerimiz orası bizim vatanımız acı çeken bizim insanımızdır bilinciyle gelmişler ve hayatlarını da feda etmişler. Çanakkale’ye zor günlerimizde buralara gelen yüzlerce Azerbaycanlı dedelerimiz ve Azerbaycan’a giden dedelerimiz kardeşlik esasını ortaya koymuşlar.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ nın Azerbaycan’da verdiği mesajların çok önemli olduğunu vurgulayan Paşayeva, “Türkiye’nin düşmanı bizim de düşmanımız, Azerbaycan’ın düşmanı da Türkiye’nin düşmanıdır. Türkiye’nin gücü bizim gücümüz, bizim gücümüz de Türkiye’nin gücüdür. O yüzden birliğimizi daha da artıracağız ki bu bölgede daha da huzurlu olcağız. Haksızlıklara ve adaletsizliklere karşı daha güçlü adımlar atarak üzerimizde oynanan büyük oyunları durduracağız. ” ifadelerini kullanan Paşayeva açılışa katılan herkesi Azerbaycan’a davet ederek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından kurdele kesimi yapılarak açılan Dağlık- Karabağ ve Azerbaycan caddesi vatandaşların kullanımına sunuldu. Milletvekili ve Başkan VURUCU’ nun  vatandaşlarla birlikte park içerisinde kısa gezisinden sonra açılış töreni sona erdi.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.