Avukatlık Bürosuna silahlı saldırıya tutuklama

Yayım tarihi:  /   Yorum yapılmamış

Bir önceki gece bir Avukatlık Bürosuna ateş açılarak, Avukatlık ofisine zarar verildi. Saldırı olayı ile ilgili açıklama yapan Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez yaptığı yazılı açıklamada saldırıda bulunan iki kişi Hatay 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla tutuklandığını duyurdu. Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “elbette vahimdir, tehlikelidir ve üzücüdür. Böyle bir saldırıyı kınıyoruz. Ancak; avukatlık mesleği ve faaliyeti esas alınarak yapılmış bir saldırı gibi algılanan ve kamuoyuna yansıyan olayla ilgili olarak kamuoyunun da doğru bilgilendirilmesi gerekmektedir.

Saldırıda bulunan iki kişi Hatay 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla tutuklanmıştır. Silahı kullanan kişi hakkında ise Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın daha önce yürütmüş olduğu birden fazla soruşturmada temin ettiği sağlık raporunda; bu kişinin paranoid persekütüer bizar hezeyenlarının mevcut olduğu, bu haliyle hastanın aktif psikotik bozukluk sürecinde olduğu, psikoz isimli bir akıl hastalığına düçar olduğu, beyanlarına itibar edilemeyeceği yönünde rapor tanzim edilmiştir.Ayrıca Avukatlık Ofisinde bulunan meslektaşlarımızın da beyanı itibariyle; saldırıdan Avukatlık Bürosunun malen zarar görmüş olmakla birlikte, saldırıyı gerçekleştiren kişiyi tanımadıkları, bir iş veya vekalet ilişkisi içinde bulunmadıkları veya aleyhine bir davalarının da bulunmadığı, saldırının Avukatlık Ofisi ve Avukatlık mesleği esas alınarak yapılmış bir saldırı olmadığını ifade etmişlerdir. Tutuklama kararı ile birlikte, Baro başkanlığımız tarafından Cumhuriyet Savcılığına başvuruda bulunulmuş ve saldırıyı yapan tutuklanmış olsa bile, tutuklama kararına ek olarak TMK’nun 432 ve devamı maddeleri gereğince ve özellikle hastanın mevcut ruhsal yapısı itibari ile mahkemece dinlenme olanağının bulunmaması hususu dikkate alınarak, hastanın koruma amacıyla özgürlüğünün kısıtlanması ve tedavi altına alınması için Vesayet makamından talepte bulunulması istenmiştir.  Her saldırı gibi bu saldırı da, yakın takibimiz altında olacaktır. Mesleğimizi aşağıya çekme ve itibarsızlaştırma çabasında olanlara karşın; halkımızın iyi ki Avukatlar var, iyi ki Barolar var şeklindeki inancı ve Avukatlık mesleğine duyulan saygı ve itibar çok çok yüksektir.  Bu olay ve bundan önce meydana gelen ve Avukatlara karşı gerçekleştirilen saldırılarla ilgili olarak, yasal çerçevede yapılan takip ve gereken cezanın verilmesini sağlama yönündeki gayret karşılığını hep bulmuştur. Çok şükür ki kimsenin canına ve sağlığına hiçbir zarar gelmemiştir. Kamuoyunu doğru bilgilendirme yükümlülüğümüz gereği bilgilerinize sunarız.”

 

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.