İTSO’DA NEFES KREDİSİ BİLGİLENDİRMESİ

Yayım tarihi:  /   Yorum yapılmamış

İTSO’da Nefes Kredisi ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu  tarafından düzenlenen basın toplantısında, üyelere yönelik verilecek olan Nefes kredisi ile ilgili detaylı bilgiler verdiler.

Basın toplantısında, ilk olarak söz alan İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz: “İTSO olarak üyelerimizin sorunlarını çözmek için çaba sarf ediyoruz. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda üyelerimize yönelik Nefes kredisi verilmeye başladı. Verilen bu kredilerle firmalarımız nefes alacağı gibi, şehrimizde de ekonomik canlılık getirilmesi hedeflenmektedir” dedi.

Basın toplantısında, Nefes Kredisi ile ilgili teknik ve detaylı bilgileri ise İTSO Meclis Başkanı Okan Belli verdi.

İTSO Meclis Başkanı Okan Belli yaptığı açıklamasında;  “Nefes Kredisi; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde, Kredi Garanti Fonu ve bankalar arasında yapılan bir anlaşma ile verilen bir kredidir. Bu kredi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı oda ve borsalara üye olan KOBİ’lere, 6 ay anapara ödemesiz dönem içeren, sonraki 12 ay aylık eşit taksitli olmak üzere toplam 18 ay vadeli olarak, aylık % 0,99 faiz oranı ile verilmektedir.

2018 yılı TOBB Nefes Kredisi; Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım bankaları aracılığıyla verilecektir.

Kredinin özelliklerinden bahsetmek gerekirse;

  • Verilecek TOBB NefesKredisiNakdiveTicarikredistatüsündedir.
  • 6 ay anaparaödemesizdönem (aydabirfaizödemeli) içeren, sonraki 12 ay aylıkeşittaksitliolmaküzeretoplam 18 ay vadeliolarakuygulanacaktır.
  • Faizoranıaylıksabit %0,99olarakuygulanacaktır.
  • Kullandırılacakkredilerde %85 oranındaKrediGarantiFonukefaletiolacaktır.
  • Kefalettutarıüzerinden % 0.03 (onbindeüç) KrediGarantiFonukomisyonutahsisedilecektir.
  • İşletmebaşınakredininüstlimiti 200.000 TL olup alt limit ise 50.000 TL’dir.

 

Krediye şahısların bireysel olarak başvurması mümkün olmamakla birlikte,  TOBB’a bağlı oda veya borsa üyesi olmak ve KOBİ vasıfları taşımak, TOBB Nefes Kredisi’ne başvurunun en önemli koşulları arasında yer almaktadır.

Krediye başvuru için, bankalar tarafından talep edilen evraklara ek olarak odamızdan ‘‘TOBB NEFES KREDİSİ’’ ifadesinin açıkça yer aldığı Oda Kayıt Belgesi veya Faaliyet Belgesi alınması gerekmektedir.

TOBB Nefes kredisinin teminatsız kullandırılması mümkün olmayıp Kredi Garanti Fonu’nun kefaletine ek olarak en az üçüncü bir kişi kefaleti şartı da aranacaktır.

TOBB’a üyeliği olmayan ancak Türk Ticaret Kanunu’na göre tacir vasıfları taşıyanların da, Ticaret ve Sanayi Odalarına kaydolarak bu krediden faydalanma imkânı bulmaktadır.

Bu kredi, geçtiğimiz yıl da odamız tarafından verilmiştir. 2017 yılında İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası olarak 147 adet oda üyemiz TOBB Nefes Kredisi kapsamında toplamda 13.824.500 TL’lik kredi kullanmıştır.

2018 yılında ise oda olarak 2.000.000 TL olmak üzere belirlediğimiz mevduatın 15 katı kredi hacmi de TOBB tarafından oda üyelerimizin kullanımı için tahsis edilecektir. İTSO ve TOBB işbirliğiyle sağlanacak olan 30 milyon TL’lik bu kaynağın, 200’ü aşkın üyemizin ticari hayatına önemli katkılar sağlayacağını düşünüyoruz. Bu krediyle, finansal açıdan darboğazda olan üyelerimizin nefes alacağına inanıyor, büyümek ve işlerini geliştirmek isteyen üyelerimizin önündeki maddi engellerin de ortadan kaldırılacağına inanıyoruz.

Bu avantajlı kredinin, başta oda üyelerimiz olmak üzere ülke genelindeki ihtiyaç sahibi tüm KOBİ’lerimize can suyu olacağına inanıyor, TOBB Nefes Kredisi’nin verilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

İGC Başkanı Veysel Cıncık ve Basın mensuplarının katıldığı Nefes Kredisi  bilgilendirme toplantısına, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İTSO Meclis Başkanı Okan Belli, İTSO Başkan yardımcısı Muhsin Yeter, İTSO yönetim kurulu üyeleri Gassan Kuran, Yusuf Yılmaz,Raşit Özyurt ve İTSO Genel Sekreteri Figen Gül Dönmez de yer aldılar.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.