Bodur: “Filistin yetim bırakılmadı Dünya 5’ten büyüktür!”

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Son günlerin Kudüs ile ilgili tartışması ile ilgili bir değerlendirme yapan Adalet ve Kalkınma Partisi İskenderun İlçe Başkanı Ayhan Bodur basın açıklaması yaptı.

Bodur açıklamasında: İnsanlığın kadim şehri ve İslam’ın ilk kıblesi Kudüs haksızca bir teşebbüsle karşı karşıya kalmıştı. İnsanlığı, kadim geleneği, uluslararası hukuku hiçe sayan pervasız bir anlayış Kudüs’ü, Filistin coğrafyasında haksız bir yaklaşımla İsrail’in başkenti yapma gayreti içerisine girmişti.

Kudüs nice Peygamberin hatırasını barındıran bir İslam şehridir.

Kudüs, tarihten beri, farklılıklar içinde bir arada yaşama tecrübesinin en muhteşem örneğidir.

Kudüs her bir mümin’in canından, malından aziz bildiği mukaddes bir şehirdir.

Kudüs sadece Filistin ve Mescid-i Aksa civarında yaşayan Müslümanların değil, tüm dünya Müslümanlarının ortak meselesidir.

Kudüs ve Mescid-i Aksa Müslümanlara Hz. Peygamber’in müjdesi ve emanetidir. Mekke ve Medine Müslümanlar için ne ise Miraç mucizesinin gerçekleştiği Kudüs de odur. Kudüs’ün statüsü sadece siyasi bir konu olarak değerlendirilemez. O herhangi bir ülkedeki herhangi bir toprak parçası değildir. Onun İslam tarihi boyunca Müslümanlarca titizlikle korunan Daru’s-Selam yani barış yurdu olma niteliği bu gün yıkılmak istenmekteydi, böyle bir teşebbüsle barış yurdunun çatışma yurdu haline getirilmesi hedeflenmekteydi.

Ama Filistin halkı yalnız değildi.
Dünya 5’ten büyüktü.

21 Aralık günü Birleşmiş Milletler (BM) üyesi ülkeler, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını “acil özel oturum”la görüştü. Türkiye ve Yemen’in sunduğu tasarı, 9 ret oyuna karşı, 128 kabul oyuyla onaylandı. 35 ülke ise çekimser oy kullandı.

Bu oylama Filistin davasının bizim davamız olduğunu gösterdi.
Adaletin ve barışın yanında olacağımızı gösterdi.

Her ne kadar Washington yönetimi, BM üyesi ülkeleri dünyanın gözü önünde açık açık tehdit etse de  Trump tasarıyı destekleyen ülkelere ABD’nin mali yardımlarını keseceğini ilan etse de, Birleşmiş Milletler tehditlere kulak asmadı. BM oylaması Filistin için bir zaferdi.
Güçlü olmak haklı olmak demek değildir. Bunu bir kez daha gördük.
Kudüs Filistin’in ebedi başkentidir.

Ve tekrar tekrar söylüyoruz Dünya 5’ten büyüktür.
Bizde her daim başta ABD olmak üzere birçok Avrupa ülkesi tarafından hedef alınan liderimiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın haklı duruşunun yanında olduğumuzu göstermeliyiz. Zalimlere karşı seninleyiz Reis! ” dedi.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.