İsdemir’e “Enerji Verimliliği” Ödülü

Published on:  /   Yorum yapılmamış

 

Türkiye’nin en büyük entegre yassı çelik üreticilerinden biri olan İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. (İsdemir), Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenen Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması’nda (SENVER),  Sanayide Enerji Verimliliğin Artırılması Projeleri (SEVAP-3) kategorisinde birinciliğe layık görüldü.

2006 yılından bu yana OYAK bünyesinde hizmet veren ve 2016 yılında üretimde 5 milyon tonu geçerek önemli bir başarıya imza atan İsdemir, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından ödüle layık görüldü. Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü himayesinde gerçekleştirilen Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması’nda (SENVER) İsdemir, “3 ve 4 No’lu Yüksek Fırınlarda Tepe Basıncı Türbini ile Elektrik Üretimi Projesi”yle  Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Projeleri (SEVAP-3) kategorisinde birincilik ödülünü almaya hak kazandı.

Endüstriyel işletmelerin uyguladığı enerji verimli ve çevreye duyarlı projelerin ve teknolojilerin ortaya çıkarılması, tanıtılması ve yaygınlaştırılması,  enerji verimliliği konusunda yeni ve benzer çalışmaların teşvik edilmesi amacıyla düzenlenen ödüllerde İsdemir, “Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Projeleri” kategorisinde  bugüne kadar altı birincilik, bir ikincilik, bir üçüncülük ve iki Jüri Özel Ödülü’nün sahibi oldu.

Bu yıl 47’nci kuruluş yılını kutlayacak olan, modernizasyon ve dönüşüm yatırımlarıyla birlikte başarılarına her geçen gün yenisini ekleyen İsdemir, Türkiye’nin hem uzun hem yassı ürün üreten tek entegre tesisi olarak, aldığı ödüllerle başarılarını taçlandırıyor.

İsdemir Hakkında:

2006 yılında OYAK bünyesine katılan İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. (İsdemir), ülkemizin kuruluş tarihi itibarıyla üçüncü, uzun üretim kapasitesine göre en büyük demir çelik fabrikası ve hem yassı hem uzun çelik üretebilen tek entegre tesisidir. 1970 yılında kurulan İsdemir 2002 yılında yassı çelik üretimine geçilmesine yönelik yatırımların yapılması şartıyla Erdemir’e devredilmiştir. 2008 yılında Sıcak Haddehane tesisinin devreye alınmasıyla İsdemir yassı çelik üretimine başlamıştır. Kütük ve kangal uzun ürünlerin üretimin de sürdürüldüğü İsdemir bugün 3,5 milyon ton/ yassı ürün, 2,5 milyon ton/yıl kütük ve 0,6 milyon ton/yıl kangal kapasitesine sahiptir.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.