Vali MÜSİAD’ın gecesinde konuştu: Türkiye’nin sorunu Terör-İşsizlik-Eğitim

Published on:  /   Yorum yapılmamış

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Hatay Şubesi 8. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Hatay Valisi Erdal Ata, Türkiye’nin sorunu Terör-İşsizlik-Eğitim olduğunu söyledi:

 

 

İskenderun Ramada Otel’de gerçekleşen programa Hatay Valisi Erdal Ata’nın yanı sıra Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, ilçe kaymakam ve belediye başkanları, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, MÜSİAD Hatay Şubesi Başkanı Fatih Tosyalı ve çok sayıda iş adamı katıldı.

 

Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayıp MÜSİAD’ın tanıtım filmi ile devam eden programda Vali Ata bir konuşma yaptı.

 

Hatay Valisi Erdal Ata, El Bab’da meydana gelen hain saldırı sonucu hayatını kaybederek şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, milletimize ve ailelerine de başsağlığı dileğinde bulundu. Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiğine vurgu yapan Vali Ata, ‘’Tabiri caizse ateşten bir çemberin içinde yaşıyoruz. Yıllardan beri Suriye’de yaşanan olaylar, Irak’taki gelişmeler ve ülkemiz üzerinde oynanan birtakım oyunlar bizi zora ve sıkıntıya sokuyor. Bunlara karşı mücadele etmenin tek yolu kendi içimizde birlik ve beraberliğimizi bozmamaktır. Birbirimize karşı hoşgörümüzü koruduğumuz sürece dışarıdan ne tür tehdit gelirse gelsin bizi asla yıkamazlar ve parçalayamazlar. Bu konuda hepimize önemli görevler düşmektedir.’’ dedi.

 

Hatay’ın binlerce yıl birçok medeniyete ev sahipliği yapan, farklı kültürden, farklı dinden, farklı ırktan vatandaşlarımızın barış ve huzur içinde yaşadığı bir kent olduğuna dikkat çeken Vali Ata, “MÜSİAD’ın Hatay’daki üyeleri Hatay’ımızın gelişmesi ve kalkınması için olağanüstü çaba sarf ederek önemli derecede istihdam yaratmaktadır. Bunun yanında milyonlarca Lira Devletimize vergi ödeyen ve milyarlarca dolarlık ihracatı gerçekleştiren bir iş adamları grubu olmalarından dolayı tüm MÜSİAD ailesini kutluyorum.” dedi.

 

Ülkemizin en önemli konularından birinin terör birinin de işsizlik ve bir diğerinin de eğitim olduğunu ifade eden Vali Ata, “Eğitim konusunda mutlaka yatırımlarımızı arttırmamız gerekmektedir. Hayırseverlerimizin Hatay’da yaptığı önemli okullarımız var. Onlardan dolayı ben kendilerine teşekkür ediyorum. Ama MÜSİAD olarak bir araya gelip ilimize iki güzel okul kazandırırsanız çok memnun olurum. Eğitim konusunun üzerinde neden sürekli duruyoruz? Ziyaretime gelen her sivil toplum örgütüne, her arkadaşıma, her vatandaşımıza eğitimin önemini anlatmaya çalışıyoruz. Eğer Türkiye bölgesinde uydu değil, lider bir ülke olmak istiyorsa eğitimimize önem vermek zorundayız” dedi.

 

Her zaman katma değeri yüksek ürünler üretmek zorunda olduğumuzu belirten Vali Ata konuşmasına şu şekilde devam etti: “Katma değeri yüksek olan ürünleri ancak gençlerimize çocuklarımıza kaliteli eğitim verirsek üretebiliriz. Bizim kamu görevlilerimizin, sivil toplum örgütlerimizin, bu ülkede yaşayan tüm vatandaşlarımızın çok çalışması lazım. Bugün 57 İslam ülkesinde onlara liderlik yapacak tek bir ülke var, o da Türkiye’dir. Türkiye’nin güçlü olması da ancak kendi teknolojisini üretmesi, katma değeri yüksek ürünler üretmesi, kendi sanayisini üretmesi ile mümkündür. Bölgesinde hem ekonomik hem siyasi hem de askeri yönden güçlü olan bir Türkiye hem birlik ve bütünlüğümüzü koruyacaktır hem de ezilen ülkelerin ümidi olacaktır. Bu nedenle sizlerden ricam eğitime yatırım yapın, araştırmaya geliştirmeye önem verin, katma değeri yüksek olan ürünler üretin. Bu sayede hem sizlerin hem de ülkemizin kalkınmasına önemli katkıda bulunmuş olursunuz.”

 

Vali Ata, MÜSİAD olarak kurulduğu tarihten günümüze kadar ilimize, ülkemize yaptıkları katkılardan dolayı tüm MÜSİAD yöneticilerine ve üyelerine teşekkür ettiğini belirterek sözlerini noktaladı.

 

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak ise Hatay’ın tarih boyunca önemli bir kavşak noktasında bulunduğunu dile getirerek, ‘’ Hatay farklı dinlerin, farklı dillerin, farklı kültürlerin bir arada kaynaştığı çok önemli bir merkezdir. Aslında bize çokluğu ile tekliği anlatan bir şehir. Bizler biliyoruz ki yarınlara giden yolda birlik olmak gerekiyor. Bizim bu zor günlerde birliğimizi daha çok göstermeye ihtiyacımız var. Dostluğumuzu birbirimize daha çok ifade etmeye ihtiyacımız var. Bunları söylerken biz iş dünyasına da görevler düşüyor. Bir ülkenin iş dünyasından beklentisi daha çok yatırım daha çok istihdam, üretim ve ihracattır. Biz de her ne olursa olsun üretmeye ve büyümeye devam edeceğiz. Gerçek başarıları koşullar sayesinde değil, koşullara rağmen kazanıldığına inanıyor ve asla umutsuzluğa kapılmıyoruz. MÜSİAD olarak bu söylemlerimizi de daima eyleme dönüştürmeye gayret ediyoruz.’’ dedi.

 

MÜSİAD Hatay Şubesi Başkanı Fatih Tosyalı ise yaptığı konuşmada Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olan her yerde inadına üretim, inadına istihdam diyen geniş MÜSİAD ailesinin bir ferdi olarak misafirlerini ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Tosyalı, ‘’ Ülkemizi terör saldırıları ile dize getiremeyenler şimdi ekonomik saldırılarla amaçlarına ulaşmaya çalışmaktadırlar. Ülkemizde işsizlik, dövizin yükselişi gibi ekonomik açıdan çeşitli sorunlar olabilir. Bunların hepsini biliyoruz, işte bu noktada da iş adamları olarak bizlere de büyük sorumluluklar düşmektedir. MÜSİAD üyesi Hataylı iş adamları olarak dünyanın çeşitli yerlerinde planladığımız yatırımlara en küçük ara vermeden devam etmekteyiz. İstihdamı arttırarak milli gelire katkı sağlayarak Türkiye’nin 2023 hedeflerine hep birlikte ulaşmaya gayret gösteriyoruz. Son dönemlerde döviz kuru iniş çıkışlarını gerekçe göstererek yatırımlarımızdan vazgeçeceğimizi düşünenlere bütün gücümüzle hayal kırıklığına uğratmayı sürdüreceğiz.’’ dedi.

 

Konuşmaların ardından 10. yılını dolduran üyelere plaket takdim edilirken yeni üyelere ise rozetleri takıldı.

 

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.